100-TNA ROCZNICA UZYSKANIA PRAW WYBORCZYCH PRZEZ POLKI
SPACER ŚLADAMI KRAKOWSKICH EMANCYPANTEK
W dniu 17.XI członkinie PKK SI oraz zaprzyjaźnione z nimi Panie spotkały się na spacerze edukacyjnym i wykładzie poświęconym krakowskim emancypantkom. Przewodniczką po miejscach związanych z wybitnymi postaciami kobiecymi , działaczkami społecznymi, oświatowymi , publicystkami zaangażowanymi w działalność na rzecz wywalczenia dla kobiet praw wyborczych, dostępu do edukacji , wreszcie postulatów niepodległościowych była EWA FURGAŁ – założycielka i prezeska Fundacji PRZESTRZEŃ KOBIET.
Dla nas , soroptymistek osoba Ewy Furgał jest szczególnie bliska – Ewa bowiem w roku 1998 otrzymała stypendium dla najlepszej maturzystki a stypendium ufundowała Danuta Piontek , warszawianka , która 30 lat temu idee soroptymizmu zaszczepiła w Polsce.
Spacer rozpoczęłyśmy od kamienicy „Pod Rakiem” przy ul. Szpitalnej 7, gdzie mieszkała Maria Siedlecka, działaczka oświatowa i aktywistka ruchu kobiecego. W jej mieszkaniu od roku 1897 działała założona przy współudziale Kazimiery Bujwidowej Czytelnia dla Kobiet- miejsce spotkań działaczek, wymiany doświadczeń, informacji, edukacji i samopomocy. Czytelnia funkcjonowała przeszło 20 lat a zgromadzony księgozbiór to prawie 3000 tomów.
Kolejny punkt spaceru to kamienica na rogu Św. Jana i Św. Marka, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Pierwszego Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego. Była to pierwsza na ziemiach polskich szkoła z programem nauczania identycznym jak w gimnazjach męskich , absolwentki mogły zatem zdawać maturę , co stanowiło przepustkę do studiów uniwersyteckich. Gimnazjum to powstało w 1896 roku min. z inicjatywy Kazimiery Bujwidowej. Czy wiecie, że do roku 1918 w Krakowie funkcjonowały tylko TRZY takie szkoły i były to placówki wyłącznie prywatne?
Kolejny przystanek naszego spaceru to kamienica przy Rynku Głównym 13. Tu od roku 1904 mieściła się siedziba Stowarzyszenia Związek Kobiet, powołanego z inicjatywy Marii Turzymy. Maria Turzyma , działaczka społeczna i publicystka to także redaktorka naczelna założonego przez siebie dwutygodnika „Nowe Słowo”, wydawanego w latach 1902-1907. Pismo to było obok warszawskiego „Steru „ jednym z głównych mediów podejmujących w języku polskim kwestie walki o prawa kobiet.
Kolejny punkt naszej wędrówki śladami krakowskich emancypantek to ulica Rajska nr 12. Tu ongiś mieściła się dawna ujeżdżalnia koni. W tym miejscu na początku XX wieku odbywały się cykliczne wiece i zgromadzenia krakowskiego ruchu emancypacyjnego na czele z Kazimiera Bujwidową, Heleną Witkowską, Maria Turzymą , Zofią Daszyńską-Golińską i Justyną Budzińską-Tylicką. Tu miała swój początek demonstracja na rzecz praw wyborczych kobiet w dniu 19.03 1911 . Ta data jest nieprzypadkowa – to pierwsza rocznica obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w Krakowie.