100-LECIE SOROPTYMIZMU NA ŚWIECIE (1921- 2021)
W tym roku przypada setna rocznica założenia pierwszego Klubu Soroptymistycznego na świecie, co miało miejsce w Alameda County w Kalifornii. Ruch soroptymistyczny i jego idee szybko dotarły także do Europy, bo już w 1924 roku powstał pierwszy Klub w Paryżu.
W setną rocznicę założenia ruchu soroptymistycznego chcemy przypomnieć , dwie postaci, dwie wspaniałe kobiety – matki założycielki soroptymizmu. To Amerykanka Violet Richardson Ward i Francuzka Suzanne Noel.
Niewątpliwie palma pierwszeństwa należy do Amerykanki – Violet Richardson, Ward po mężu. Violet Richardson urodziła się 27 sierpnia 1888 roku w New Jersey, jej rodzice John Mead Richardson i Lucy Shipgood przybyli do USA z Anglii w roku 1885. W roku 1907 rodzina przeniosła się do San Francisco, gdzie Violet ukończyła San Francisco Girls High School. Następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, wybierając początkowo specjalizację artystyczną. Szybko jednak zmieniła zainteresowania na rzecz studiów dotyczących zdrowia i wychowania fizycznego. W roku 1916 Violet Richardson otrzymała tytuł magistra. Violet miała naturę społecznicy – jeszcze w czasie studiów w Berkeley była jedną z założycielek Berkeley Women’s Gymnasium czyli gimnazjum dla kobiet oraz walnie przyczyniła się do powstania Klubu turystycznego. Także w czasie studiów magisterskich pracowała jako nauczycielka i propagatorka wychowania fizycznego w Mills and Holy Names Colleges w pobliżu Oakland. Już wówczas popierała gorąco ideę równej płacy dla kobiet i mężczyzn wykonujących tę samą pracę!
Wkrótce po otrzymaniu dyplomu magistra została zatrudniona jako instruktor a następnie inspektor ds. wychowania fizycznego w Okregu Szkolnym Berkeley a pracowała na tym stanowisku nieprzerwanie przez 41 lat aż do emerytury w 1954 roku.
Violet Richardson Ward była jedną z założycielek i pierwszą Prezydentką Klubu Soroptymistycznego na obszarze Alameda County. Co ciekawe do powstania tego Klubu przyczynił się także mężczyzna – niejaki Stuart Morrow. Ten Irlandczyk urodzony w Dublinie przybył do Kaliforni w 1885 roku; ponieważ zetknął się w Irlandii i Anglii z klubami rotarian, próbował utworzyć również taki Klub w Oakland. Poszukując kandydatów do członkostwa w tego rodzaju Klubie skontaktował się z dyrekcją Parker&Goddard School sądząc, że szkołę prowadzą mężczyźni! A u steru tej szkoły stały dwie kobiety – zarówno Adelaide Goddard jak i Mabel Parker z entuzjazmem odniosły się do idei utworzenia kobiecego Klubu o profilu działania wśród lokalnej społeczności podobnej do Klubów Rotary. 21.05.1921 odbyło się pierwsze spotkanie kilkunastu entuzjastek tego projektu, natomiast 26.08.1921 miał miejsce charter tego pierwszego Klubu Soroptimist (utworzenie nazwy Soroptimist oraz opracowanie Statutu źródła przypisują właśnie min. Stuartowi Morrow), pierwszą Prezydentką wybrana została Violet Richardson Ward. Motto życiowe Violet brzmiało: IT’S WHAT YOU DO THAT COUNTS, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: LICZY SIĘ TO CO ROBISZ. W dniu 3.10.1921 w Oakland odbyła się oficjalna uroczystość powołania nowego Klubu. Warto dodać, że jednym z pierwszych projektów tego Klubu był projekt SAVE THE REDWOODS – chodziło o działania prowadzące do zaprzestania wycinki wspaniałych kalifornijskich sekwoi.
Violet Richardson Ward zmarła w Danville, w Kalifornii w 1979 roku, przeżyła zatem 91 lat.
Korzystałam z materiałów zawartych w Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Violet-Richardson-Ward oraz https://si-foundrregion.org/violet-richardson a także www.sisandiego.org, httpwww.sigbi.org/canterbury/the-origins-of-soroptimist