Apel Prezydentki SIE do wszystkich państw UE
Załączamy ten apel w całości w j. angielskim.
Hafdis Karlsdóttir, Prezydentka SIE 2024-2025, zwraca się w nim o włączenie przestępstwa gwałtu do Dyrektywy Unii Europejskiej (UE) dotyczącej przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz o jej pilne przyjęcie przez państwa członkowskie UE.
SIE pragnie podziękować tym, którzy pracują na rzecz ochrony kobiet przed przemocą, ale wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.
SIE jako członek Europejskiego Lobby Kobiet (EWL) wspólnie z nim żąda wykorzystania Konwencji Stambulskiej do obrony podstawowych praw człowieka do życia wolnego od wszelkich form przemocy. Musimy dopilnować, aby nasze różne kraje, które podpisały Konwencję Stambulską (podobnie jak zrobiła to UE), nie zagroziły już temu co zostało osiągnięte.
Niedawno, po sześciu latach dyskusji, przystąpienie UE w czerwcu 2023 do Konwencji Stambulskiej Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, stało się wreszcie znakiem nadziei i sprawiedliwości społecznej dla wszystkich kobiet w UE, które są w niebezpieczeństwie i cierpią z powodu łamania praw człowieka i dyskryminacji ze względu na płeć.
Konwencja Stambulska definiuje przemoc wobec kobiet w czterech kluczowych formach: jako przemoc fizyczną, seksualną, psychologiczną i ekonomiczną. Te cztery formy przemocy są uważane za złoty standard w zakresie zapobiegania, ochrony ścigania i skoordynowanej polityki w dziedzinie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Zapobieganie – to przede wszystkim obowiązek UE. Przestępstwo gwałtu jest jednym z najcięższych przestępstw skutkujących naruszeniem integralności i autonomii fizycznej, psychicznej i seksualnej każdej osoby. I tu niesłychanie ważne jest uwzględnianie „braku zgody” jako głównego składnika tego przestępstwa, bo w przeciwnym razie stanowi to naruszenie zobowiązań zawartych w Konwencji Stambulskiej. Definicja przestępstwa gwałtu oparta na użyciu siły jako głównego elementu tego przestępstwa, nie zapewnia ofiarom należytej ochrony. Wymaganie wyższych standardów dowodowych w zakresie oporu fizycznego i przeniesienie uwagi na zachowanie ofiary, a nie na działania oskarżonego, często skutkują wtórną wiktymizacją. Wiele ofiar popełnia samobójstwo.
Przyjęcie TERAZ Dyrektywy UE w sprawie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jest nakazem szacunku dla wszystkich kobiet w Unii Europejskiej.
Biorąc pod uwagę trudności w negocjacjach Dyrektywy (chodzi tu głównie o Francję i Niemcy), Prezydentka SIE zwróciła się w odrębnym apelu do pań minister w rządach Belgii, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, o pilne włączenie przestępstwa gwałtu do Dyrektywy UE dotyczącej przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.