„Nadzieja jest ostatnią, która umiera”
Wojna w Ukrainie trwa, ale my nie tracimy nadziei na jej szczęśliwe zakończenie. Pamiętamy. Pomagamy. Wspieramy w każdy możliwy sposób, chociażby symbolicznie uczestnicząc w uroczystościach upamiętniających już drugą rocznicę pełnoskalowej wojny wywołanej przez Rosję i Putina. Jak wiemy symbole mają znaczenie.
A działo się w tych dniach wiele w Krakowie. Przedstawicielki PKK były obecne we wszystkich wydarzeniach. Były to: Jola Kwiecień-Wcisło, Ewa Nowicka, Ela Wyrobiec, Basia Turlejska, Kasia Brykowicz.
1/ W czwartek 22 lutego 2024 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej została otwarta wystawa malarstwa ukraińskich artystów pokazująca ich przeżycia związane z wojną. Projekt, w ramach międzynarodowego festiwalu RYSOWAC.UA.WAR, zatytułowany „Pokolenia wojny”, który rozpoczął się w pierwszych dniach wojny i będzie trwał aż do Zwycięstwa, prezentuje prace artystów z różnych stron Ukrainy. Najmłodsza, Anastasia Shein, miała cztery lata, najstarszy artysta – pięćdziesiąt. Poruszające obrazy. Sublimacja bólu i żalu w sztukę to wielka umiejętność.
2/ Po południu następnego dnia w auli Akadamii Muzycznej – Floriance – odbył się koncert chórów dziecięcych Filharmonii Krakowskiej, polskiego i ukraińskiego. Ten ostatni działa od 2022 roku. Podczas koncertu wręczono nagrody zwycięzcom konkursu Fundacji „Jedność”, zatytułowanego „Moje osiągnięcia”. Wzięli w nim udział młodzi ludzie, którzy po wybuchu wojny znaleźli się w Krakowie i tu podjęli studia. Najlepsze eseje o tym co dał im pobyt w Polsce zostały nagrodzone. Przede wszystkim przestali się bać, nawiązali przyjaźnie i z pewnością zmienili się; proces ich dojrzewania był zdecydowanie szybszy.
3/ W sobotę 24 lutego w samo południe odbył się wiec na Rynku Głównym, a potem marsz pod konsulat Rosji.
4/ Również w sobotę już po raz trzeci w Teatrze im. Juliusza Słowackiego wieczorem odbył się koncert. Była to mieszanka słowno-muzyczna (Miłosz, fragmenty „Dziadów”, poeci ukraińscy i polsko-ukraińska muzyka). „Czekamy na koncert Zwycięstwa i skończenia wojny” – tymi słowami zakończył się wieczór w teatrze.
Wszystko to działo się przy komplecie publiczności i w obecności przedstawicieli władz miasta i województwa krakowskiego oraz korpusu dyplomatycznego Krakowa. Można z dumą podkreślić, że obecność soroptymistek podczas wydarzeń i ich praca dla Ukraińców tu mieszkających, jest zauważana i doceniana. Konsul Generalny Ukrainy pan Wiaczesław Wojnarowski wielokrotnie to podkreślał. Zaskakujące było stwierdzenie Konsul Generalnej USA w Krakowie, pani Erin Nickerson, że „Polska inspiruje Amerykę”, biorąc pod uwagę liczbę przyjętych przez nasz kraj uchodźców. To z pewnością budujące, ale wolelibyśmy, aby tak smutnego i tragicznego powodu nie było.