
Rozmowa z Anną Wszelaczyńską
Rozmowa Marty Gruszeckiej z wyborcza.pl z Anną Wszelaczyńską, dostępna również tutaj.
Co jest „najlepsze dla kobiet”? Wsparcie soroptymistek
Pierwszy w Polsce Kongres Soroptymistek odbędzie się między 23 a 25 października w ICE Kraków (Materiały prasowe Soroptimist International)
Pomagają w każdych warunkach, wyróżniają wybitne kobiety prestiżowymi tytułami, organizują kobiece rajdy samochodowe. Takie są soroptymistki działające w myśl hasła „Najlepsze dla kobiet”. Kongres Soroptymistek między 23 a 25 października w ICE Kraków.
Rozmowa z Anną Wszelaczyńską, prezydentką Soroptimist International of Europe w latach 2019-2021, prezydentką Pierwszego Krakowskiego Klubu SI
Kongres Soroptymistek 2025 w Krakowie będzie poruszał dwa główne tematy: zrównoważony rozwój i sztuczną inteligencję Materiały Soroptimist International
Marta Gruszecka: Kim są soroptymistki?
Anna Wszelaczyńska: Nazwa naszej organizacji pochodzi z języka łacińskiego „sorores optimae” i dosłownie oznacza „siostrę najlepszą” – my przywiązałyśmy się do tłumaczenia „najlepsza dla kobiet”. Organizacja Soroptimist International powstała ponad sto lat temu – dokładnie w 1921 roku w hrabstwie Alameda w Kalifornii. Składała się wówczas z ponad 80 kobiet czynnych zawodowo, co w latach 20. XX wieku wcale nie było takie oczywiste. Pierwszy klub europejski powstał w 1924 roku w Paryżu dzięki dr Suzanne Noël, chirurżce plastycznej. Dr Noël była również założycielką Federacji Europejskiej (SIE) w 1928 roku. Dziś organizacja Soroptimist International działa w 125 krajach na świecie i skupia kobiety o różnych zawodach, wieku i doświadczeniu. W Europie mamy około 30 tysięcy członkiń.
A jak wygląda jej liczebność w Polsce?
– Polskie soroptymistki działają pod szyldem Unii Klubów Polskich składającej się z 11 klubów w różnych miastach, m.in. Bielsku-Białej, Cieszynie, Gdyni, Gdańsku, Katowicach, Olsztynie, Słupsku, Warszawie oraz Wrocławiu i liczy około 250 członkiń. To niewiele w porównaniu do innych krajów.
Może kobiety jeszcze nie wiedzą, czym konkretnie zajmuje się organizacja i jak do niej dołączyć?
– Działamy dla kobiet – globalnie i lokalnie, by żyło im się lepiej: wspieramy, edukujemy, aktywizujemy. Zapraszamy do nas członkinie w każdym wieku i o każdej specjalizacji, zwłaszcza te, które chcą aktywnie działać.
Jak pani dołączyła do grupy Soroptimist International?
– Koleżanka zabrała mnie na jedno ze spotkań Pierwszego Krakowskiego Klubu soroptymistek. Szłam na nie „zjeżona” i pełna obaw, że nic nie wniesie do mojego życia, będzie raczej niczym przysłowiowa prezentacja garnków. Po chwili wiedziałam, że się pomyliłam – otaczały mnie świetne, kreatywne kobiety z siłą do działania.
Jedną z moich pierwszych wspólnych akcji, w których brałam udział, był Kobiecy Rajd Samochodowy „Rajd Baby Jagi” organizowany z Automobilklubem Krakowskim. Rajdy, których odbyło się aż dziesięć, miały zwrócić uwagę ludzi na bezpieczeństwo na drodze i przestrzeganie przepisów drogowych. Z drugiej strony, chciałyśmy zrobić szum wokół naszej organizacji i dać ludziom szansę poznania nas.
Czym jeszcze zajmują się krakowskie soroptymistki?
Pierwszy Krakowski Klub Soroptymist International działa od 1996 roku. Członkinie pomagają w każdych warunkach, wyróżniają wybitne kobiety prestiżowymi tytułami, organizują kobiece rajdy samochodowe. Archiwum Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptymist International
Nasz klub powstał w maju 1996 roku z inicjatywy Ewy Nowickiej. Od tego czasu regularnie bierzemy udział w różnych akcjach społecznych i kulturalnych, m.in. nadajemy stypendia w ramach programu „Kobiety z pasją”, bierzemy udział w organizacji zlotu „Małgorzaty dla Małopolski”, prowadzimy akcje pomocowe tj. przygotowywanie żywności dla uchodźczyń z Ukrainy, organizujemy spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o… zdrowiu” ze szczególnym naciskiem na propagowanie badań profilaktycznych. Wśród naszych dokonań jest też dwadzieścia edycji projektu „Krakowianka Roku”, w którym wyróżniałyśmy najbardziej zasłużone dla rozwoju kultury, sztuki i nauki kobiety z Krakowa. Dziś większość naszej uwagi skierowana jest na międzynarodowy Kongres Soroptymistek 2025, który odbędzie się między 23 a 25 października w ICE Kraków. Po raz pierwszy w Polsce!
Jakie tematy będą poruszać gościnie?
– Kongres jest poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i sztucznej inteligencji. Pierwszego dnia będziemy rozmawiać m.in. o konwencji stambulskiej, która jest najbardziej kompleksowym i najskuteczniejszym narzędziem obrony kobiet przed przemocą, a także o ochronie środowiska. Naszą gościnią będzie m.in. wieloletnia szefowa ds. zrównoważonego rozwoju w Ikei, twórczyni planu pozytywnej wizji dla planety na 2030 rok. Dzień później skupimy się na najgłośniejszym temacie ostatnich lat, czyli sztucznej inteligencji. Podczas wykładów i dyskusji zastanowimy się, jak AI może pomóc w ochronie zdrowia, edukacji czy respektowaniu praw człowieka oraz jaki może mieć związek z przemocą cyfro
Ilu kobiet się spodziewacie?
Kongres Soroptymistek po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Do Krakowa przyjedzie nawet tysiąc członkiń z całego świata, m.in. z Kenii i Australii Archiwum prywatne Soroptimist International
– Około tysiąca. Uczestniczkami kongresu w większości będą członkinie Federacji Europejskiej, ale do Krakowa przyjedzie też wiele kobiet z m.in. Kenii, Australii czy USA. Zachęcamy do udziału w kongresie, zwłaszcza że w ICE Kraków będziemy świętować 30-lecie Unii Klubów Polskich Soroptimist International. Planujemy też w tym czasie otwarte i bezpłatne sesje dla mieszkańców Krakowa. Poświęcimy je przemocy cyfrowej i sztucznej inteligencji.
* Kongres Soroptimist International of Europe odbędzie się między 23 a 25 października w ICE Kraków (Konopnickiej 26). Program niebawem pojawi się na stronie sie2025.syskonf.pl.
Redagowała Małgorzata Skowrońska